Dzisiaj jest: ,

  

Nasza historia

 

Klub Motorowy Górników i Energetyków w Bytomiu został powołany przez Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 16 czerwca 1967r. Pierwszym Prezesem został Janusz Wołyniec. Zgodnie ze statutem klubu kadencja pierwszego Zarządu trwała rok i w 1968r. wybrano nowy zarząd, na czele którego stanął Henryk Maroszek, a jego zastępcą został Wiesław Pachoński (pracownicy Bytomskiego Zjednoczenia). Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej klub został zarejestrowany i uzyskał osobowość prawną, a od 1 stycznia 1968 roku jest członkiem Polskiego Związku Motorowego. Klub skupiał w swoich szeregach sekcje motorowe.
Pierwsza siedziba klubu mieściła się przy ul. Kwietniewskiego w Bytomiu. Była
to również siedziba istniejącego już Bytomskiego Klubu Motorowego „Silesia”. Przyjęcie lokalu wraz z Klubem „Silesia” na mocy ustaleń spowodowały wchłonięcie motocyklistów w szeregi Klubu Motorowego Górników i Energetyków. Od tego czasu dzięki zawodnikom i działaczom notujemy lata rozwoju i rozkwitu naszego Klubu. Początki lat istnienia to przede wszystkim turystyka motorowa i sport motocyklowy, a dokładniej Rajdy Obserwowane „TRIAL”.
W następnych latach pojawiła się turystyka samochodowa i caravaningowa.
Pierwszy zlot caravaningowy pod nazwą „Inter Krak” zorganizowany przez KMGiE odbył się w 1980r. w Krakowie. KMGiE staje się znany w Polsce i Europie. Decyzją Zarządu Głównego PZM w 1985r. zostaliśmy wyróżnieni Złotą Odznaką Turysty Caravaningowego z Wawrzynem – najwyższym odznaczeniem turystycznym i do dnia dzisiejszego sekcja caravaningowa od kilku lat zajmuje czołowe miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Caravaningowym.
Obok sekcji caravaningowej cały czas prężnie działa sekcja „Silesia”, której domeną są Rajdy Obserwowane „Trial”. Zawodnicy sekcji zdobywali tytuły Mistrzów i Wicemistrzów Polski, wchodzili w skład kadry narodowej, byli reprezentantami Polski w zawodach międzynarodowych, jak również wielokrotnie byli organizatorami zawodów motocyklowych „Trial” rangi Mistrzostw Polski.
Klub zajmuje się również Ratownictwem Drogowym a nasi członkowie biorą udział
w zawodach Ratowników Drogowych.
Klub liczy 80 członków. Członkowie klubu działają aktywnie nie tylko w klubie ale również na zewnątrz, strukturach PZM ,w różnych komisjach i podkomisjach na szczeblu okręgowym jak i centralnym.
Od 20 lat czyli 5 kadencji prezesem klubu jest Marian Mroziński. Jego zaangażowanie, działalność w klubie, propagowanie idei turystyki zostało zauważone i docenione. Obok licznych odznaczeń , które otrzymał przez te wszystkie lat , w 2010 roku został odznaczony przez Ministra Sportu i Turystyki odznaczeniem państwowym.
Nasz wiceprezes także pełni swą funkcję od wielu lat działając nie tylko w klubie ale i też w komisjach w Zarządzie Okręgowym PZM.
Członkowie sekcji Caravaningu zajmują się głównie turystyką karawaningową. Startując w zlotach zdobywają puchary, dyplomy, medale, odznaki. Sekcja wiedzie prym w Ogólnopolskim Konkursie Caravaningowym, gdzie od roku 2000 znajduje się w ścisłej czołówce klasyfikacji generalnej, a w latach 2002-2004 trzykrotnie z rzędu zajęła pierwsze miejsce w Polsce.
Jeździmy na zloty krajowe i zagraniczne nie tylko jako uczestnicy ale również nasi członkowie pełnią na nich funkcję komandorów, wicekomandorów oraz w różny sposób pomagają w organizacji zlotów.
Sami jesteśmy organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Caravaningowego, Mistrzostw Polski w Jeździe Samochodem z Przyczepą, zlotów turystycznych.
Warto wspomnieć ogólnopolskie zloty „ Majówka na Grubie” zorganizowane przez nasz klub gdzie rozegrane zostały eliminacja OKC oraz runda MPwJSzP. Biorąc udział w eliminacjach MPwJSzP możemy również pochwalić się sukcesami.
Nasz klub działa czynnie nie tylko w sferze turystyki karawaningowej. Cyklicznie organizujemy rundę Turystyczno-Motorowych Mistrzostw Okręgu pod nazwą
„ Bytomska Jesień”, byliśmy współorganizatorami rundy Okręgowych Mistrzostw Ratowników Drogowych. Działalność sekcji ma na celu propagowanie turystyki i poznawanie kraju, nowych miejsc, podnoszenie kultury na drogach i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Nasi ratownicy drogowi prowadzą również zajęcia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej a instruktorzy uczą przepisów z ruchu drogowego, udzielają porad i pomagają zagłębiać tajniki jazdy z przyczepą i samym pojazdem.
Opiekujemy się także klubowym mini-kempingiem. W połowie 1997 roku klub otrzymuje w dzierżawę teren nad zalewem Nakło-Chechło. Teren jest surowy bez jakichkolwiek urządzeń campingowych. Wiosną 1998r. rozpoczynamy pierwsze prace – remont ogrodzenia a następnie stawiamy fundamenty pod budynek gospodarczy. Jesienią stoją już mury i jest zadaszenie. Z własnych funduszy członkowie sekcji kupują dwie melaminy, w których obecnie mieści się świetlica. Zaczyna się „ życie” sekcji na własnym mini kempingu nad Chechłem. Spędzamy tu każdą wolną chwilę: remontując, budując, upiększając nasz mały „eden”. Jest to miejsce gdzie po ciężkiej pracy wraz z rodzinami w gronie przyjaciół wypoczywamy, bawimy się. To tutaj zaczynamy i kończymy każdy sezon.
Członkowie łączą swoją pracę z hobby, walcząc o dobre pozycje i promując dobre imię Klubu